en-GBlv-LV
en-GBlv-LV

Helikobaktērija pilori (H.pylori)

H.pylori ir spirālveida baktērija, kura ir pielāgojusies dzīvei cilvēka kuņģa skābajā vide. Tā nosaka peptiskas čūlas veidošanos, kā arī atrofiska gastrīta un kuņģa vēža attīstību. 

Ar H.pylori ir inficēta puse no pasaules iedzīvotājiem, maz attīstītajās valstīs ar šo infekciju inficējas jau bērnībā, bet attīstītajās valstīs vēlākā dzīves laikā.
Populācijas pētījuma laikā Latvijā H.pylori atklāts pat gandrīz 80 % iedzīvotāju vecuma grupā no 17-99 gadiem (vid. vecums – 54 gadi).  

Lielākajai daļai no inficētajiem indivīdiem (apmēram 80%) nenovēro nekādus slimības simptomus, tomēr 1-2% gadījumos H.pylori nēsātājiem attīstās kuņģa vēzis vēlākā dzīves laikā. Tādēļ ir ļoti svarīgi atpazīt riska grupas indivīdus savlaicīgi. 

H.pylori eradikācijas kurss sastāv no antibiotikām (parasti 2 veidu) un tas ilgst 7-14 dienas, taču pastāv varbūtība, ka pirmais eradikācijas kurss var izrādīties neefektīvs.

Turklāt H.pylori eradikācijas kursa laikā var novērot arī ar antibiotiku terapiju saistītās blakusparādības, tādēļ pacienti, kam jāveic H.pylori eradikācija, rūpīgi jāatlasa. H.pylori infekcijas vakcīnas atrodas izpētes stadijā un šobrīd nav pieejamas.

  

2009/0220/1DP/1.1.1.2.0/09/APIA

 
Copyright 2012-2025 by Institute of Clinical and Preventive Medicine, University of Latvia